XPERDO-L1-0000-00701
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
XPERDO-L1-0000-00701
Category : Optoelectronics Color LED Lighting
Current - Max : 700mA
Product Status : Active
Luminous Flux @ Current/Temperature : 71lm (67lm ~ 74lm)
Mounting Type : Surface Mount
Height - Seated (Max) : 0.084" (2.13mm)
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Color : Red-Orange
Series : XLamp® XP-E
Package / Case : 1414 (3535 Metric)
Viewing Angle : 130°
Thermal Resistance of Package : 8°C/W
Supplier Device Package : SMD
Size / Dimension : 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Lumens/Watt @ Current - Test : 97 lm/W
Mfr : CreeLED, Inc.
Wavelength : 615nm (610nm ~ 620nm)
Temperature - Test : 25°C
Current - Test : 350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.1V