CS220-16P
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
CS220-16P
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1 kV
Series : -
Mfr : Central Semiconductor Corp
Supplier Device Package : TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 15 mA
SCR Type : Standard Recovery
Package / Case : TO-220-3
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Description : SCR 1KV 16A TO220
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 1 kV 16 A Standard Recovery Through Hole TO-220-3