MCR12DCMT4G
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
MCR12DCMT4G
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.9 V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.8 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Base Product Number : MCR12
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A @ 60Hz
Description : SCR 600V 12A DPAK
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 600 V 12 A Standard Recovery Surface Mount TO-252, (D-Pak)